despre polipoza

Sinuzita

Postata de silviuleata cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Am facut un control ORL si mi s-a pus diagnosticul de rinoetmoidita cu polipoza nazala.Sunt in tratament cu antiinflamator ,antibiotic si spray nazal, de 7 zile .Urmatoarele 7 zile iau doar antibioticul si un spray nazal..Dupa trei zile de la inceperea tratamentului mi-a revenit si mirosul(am uitat sa mentionez ca nu aveam miros).As vrea sa stiu daca rezolvarea problemelor se poate face doar medicamentos sau implica si altceva.
Va multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Polipoza nazala apare ca rezultat al inflamatiei cronice a mucoaselor nazale si sinusale ( rinoetmoidita in caul de fata). In ciuda faptului ca tratamentul medicamentos poate reduce dimensiunile polipilor, doar tratamentul chirurgical este cel care poate vindeca aceste afectiuni. Din pacate insa, vindecarea nu are intotdeauna caracter definitiv, in numeroase cazuri polipii ac***a caracter recurent, si dupa un interval de timp reaparand.