DE ce imi curge sange din nas asa de des?

Sinuzita

Postata de florentinaS20 cu 9 ani in urma.

Buna seara. Nu stiu cu sa tratez situatia in care ma aflu, sa incep sa ma sperii sau pur si sinplu sa nu imi pese. Am 22de ani nu fumez nu consum alcool sau alte chesti de genu ...mananc cate se poate de sanatos consum apa in cantitati mari si la perioade de doua trei saptamani o sticla de suc si acum intrebarea mea este...De ce de cateva luni bune zi de zi imi curge sange( nara stanga) din nas. pana in urma cu 6luni imi curgea sange o data la saptamana cu timpul am observat ca imi curge din ce in ce mai des, iar in seara asta a inceput sa curga pe amandoua nari?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Sursa sangerarii nazale este, in 80 % din cazuri, pata vasculara (situata anterior).
Cauzele sangerarii nazale (epistaxis-ului) pot fi 1: locale: fragilitate a mucoasei nazale la nivelul petei vasculare; rinita atrofica; traumatisme, infectii;etc
2. generale (epistaxis simptomatic): hipertensiune arteriala, infectii, afectiuni metabolice, etc.

Este recomandat sa consultati medicul ORL-ist.