de ce-i miroase nasul copilului?

Sinuzita

Postata de iaspas_kristine cu 12 ani in urma.

Cu aprox 3 luni in urma , copiii mei gemeni au fost raciti, au facut si laringita, au avut nasucul infundat, temperatura 40 , vocea ingrosata.. Am constatat atunci ca unuia dintre copii ii miroase f urat nasucul, mucisorii. Le am facut analize dar nu s au descoperit nici fungi nici bacterii iar culturile de ciuperci au fost negative(sau ceva de genul)
De atunci, de fiecare data cand plange si ii curge nasucul "apare " un miros urat a putrefactie. La consultul medical de asemenea nu s-a descoperit nimic . Va rog, daca au mai fost intalnite astfel de cazuri scrieti-mi pe adresa de mail [email protected]. Copilul are 1an si 10 luni, n-a facut niciodata temperatura de atunci, de aceea am exclus o eventuala infectie, iar geamanul nu a avut niciodata aceasta problema. Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Probabil în cazul copilului d-vs este vorba de o sinuzită cronică (secreţii infectate care se găsesc lângă nas şi se elimină periodic - de aceea nu pot fi identificate oricând). Ele trebuie date la analiză în momentul eliminării lor şi când au un aspect purulent

iaspas_kristine

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns. Secretiile nazale nu au niciodata un aspect purulent, singura data cand au fost verzui a fost cu luni in urma cand au racit. In afara mirosului foarte urat care apare dupa plans, deci cand ii curge nasucul, alte simptome nu sunt.