Dacă am fost diagnosticat cu sinuzită cronică la toate sinusurile ce riscuri îmi asum dacă mă expun la frig ?

Sinuzita

Postata de Octavian cu 6 luni in urma.

Am inceput să simt urechea stângă înfundată și să nu mai aud cu ea, după care s-a înfundat și dreapta și aud un șuierat continuu. Am făcut un CT din care a reieșit că am toate sinusurile înfundate. Acum sunt în situația în care trebuie să plec la munte și să dorm in cort. Încă urmez tratament cu antibiotice și pentru floră. Mulțumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Sinuzita cronica este o inflamatie a sinusurilor nazale care persista timp indelungat.Frigul nu poate agrava direct sinuzita cronica, dar poate agrava simptomele, deoarece poate determina vasoconstrictie si cresterea presiunii in sinusuri. Aceasta poate duce la disconfort suplimentar, dureri de cap si congestie.

Este important sa continui tratamentul prescris de medic si sa urmezi indrumarile in legatura cu expunerea la frig. Cu toate acestea, dormitul intr-un cort in conditiile descrise poate expune organismul la temperaturi scazute, care pot agrava simptomele existente.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ORL

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sinuzita/sinuzita-infectia-sinusurilor_490