Cum pot scapa de secretia alba, spumoasă, lipicioasă, care se formeaza la vant/ aer rece?

Sinuzita

Postata de membru327452 cu 6 ani in urma.

Am sinuzita acuta, hiperactivitate bronsica cauzata de aer rece / vant.(chiar de un vant la o temperatura ridicata a aerului-35 grade. ) Urmez tratament cu xyzal si singulair de cca 4 luni. In rest analize, markeri si ecografii bune, ecocardiograma normala, radiografie pulmonara normala. La fel si spirometria repetata de mai multe ori. Crize am la interval mare de timp (cca 4-6 luni). Ele constau in: miscarea/ bataia/zbaterea alerta a cililor bronsici, urmata de intepaturi (gen sageti) in cutia craniana, senzatia de umed in urechi, modificari ale tensiunii arteriale si a pulsului de la foarte mare la foarte mica. Dupa criza simt nevoia sa tusesc sa elimin ceva. Sarea calda pusa pe piept, la nivelul cililor bronsici precum si un ceai cald, ma alina si daca le iau la timp evit criza. Psihiartrul spune ca nu e atac de panica. Nu tusesc niciodata si nu am alte simptome specifice astmului. Cu siguranta ma sperii tare, de teama unui atac de cord sau cerebral. Posibil in momentul crizei sa fac atac de panica si sa imi complic singura intreaga stare. Si la aceste temperaturi ridicate, sunt nevoita sa merg afara cu capul si pieptul acoperit. Cu toate acestea simt la cap vantul care bate iar secretia alba, spumoasa, lipicioasa care se intinde precum guma de mestecat, tot se formeaza. Incerc sa o elimin, nu reusesc mereu. Ea se acumuleaza in bronsii si conduce spre crizele descrise mai sus. Am consultat o serie de specialisti, dar solutia nu am gasit-o.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/de-ce-apare-si-cum-tratam-sinuzita_15018