Ce sa fac?

Sinuzita

Postata de diana132324 cu 12 ani in urma.

Buna!Am 17 ani..si am deviatie de sept..am dureri de cap,de nas,park imi taie cineva osul de la nas....mama zice ca pana la 18-19 ani nu am voie sa-mi operez nasul..dar de cele mai multe ori respir greu sau respir doar pe o nara si mi s`a strambat osul de la nas,arat urat!..am niste nelamuriri..doare tare operatie?conteaza varsta?ai de suferit dupa operatie?am auzit din mai multe parti ca nu ai voie sa stai la frig si nici la soare,dupa operatie.este adevarat?as vrea la un spital particular..cat m-ar costa?ce riscuri sunt?va rog ajutati-ma...:(

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Operaţia de deviaţie de sept se poate efectua cu anestezie locală sau generală astfel încât durerea resimţită nu poate fi de intensitate crescută. Decizia apelării la una dintre cele două tipuri de anestezie este luată în funcţie de preferinţa pacientului sau la indicaţia medicului.
Tratamentul deviaţiei de sept se face după vârsta de 17-18 ani.
După operaţia de deviaţie de sept, pacientul poate simţi o sensibilitate sau o uşoară durere la nivelul nasului. Deasemenea operaţia de deviaţie de sept poate genera şi complicaţii postoperatorii (precum infecţia locală sau sângerarea). Pentru evitarea complicatiilor postoperatorii vi se va recomanda sa nu va suflaţi nasul sau să strănutaţi cu gura deschisă astfel încât sa se evite modificările de presiune şi să evitaţi frigul şi umezeala.

danyta26

acum 12 ani

am 26 de ani si am fost operata de dev d septic acum 2 ani.nu am avut grija,si ma loveam mereu,iar acum ma doare mai rau ca inainte,n ma pot da nici cu crema,sa sterge cu prosopul.dak vvrei a te operezi fa-o dar asculta sfatul mediculi.operatia nu e dureroasa dor ca zilele ce vei sta in spital,iti va tampona nasul,ceea ce iti va fii foarte inconfortabil.

Gabriel

acum 9 ani

Buna ziua,

mergeti la dr. Daniel Rusu, medic specialist ORL (0747.027.727) de la Centrul ORL Arcadia Iasi. Va spun din experienta ca singurul lucru care va deranjeaza este usoara jena dupa operatie.

La Arcadia interventia este endoscopica (tub cu camera video) si este efectuata sub anestezie generala, deci zero durere.
Plus asocierea procedurilor de radiofrecventa pentru cornetele nazale inferioare hipertrofiate, a pansamentelor nazale atraumatice postoperatorii absorbabile, precum si durata de spitalizare de 24 ore ar trebui sa constituie motive suficiente pentru oricine in a lua decizia de corectie chirurgicala a deviatiei de sept de care sufera.
Costurile nu sunt mari, nu se dau atentii, iar conditiile sunt occidentale.

Nu e reclama, este recomandare!

Detalii: http://www.arcadiamedical.ro/blog/2013/03/interventia-care-iti-schimba-viata-corectia-deviatiei-de-sept/