ce sa fac ?

Sinuzita

Postata de elena1951 cu 12 ani in urma.

buna ziua. am urmat tratamentul prescris de un medic ORL-ist pt o rinozinuzita cronica reacutizata si nu mi-a trecut . nu stiu ce sa mai fac. medicamentele folosite au fost Tetrisal spray nazal; Avelox 400 mg; Broncho-Vaxom 7 mg. iar in alta etapa Nasonex spray nazal; Zinnat 500 mg; Parasinus; Ambroxol .
multumesc anticipat pt rasp.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

este necesar sa urmati tratamentul indicat.
ca masuri de profilaxie pentru infectiile recurente: incaperea sa fie aerisita, evitarea schimbarilor bruste de temperatur si a umezelii, a aerului uscat si supraincalzit, evitarea consumului de tutun si alcool, evitarea utilizarii in exces a substantelor vasoconstrictoare ( Bixtonim, rinofug,etc.)
ca masuri de tratament adjuvant: administrare de vitamine,balneo-terapie (cure heliomarine. ape minerale sulfuroase, hidroterapie, etc.)