ce problema as putea avea?

Sinuzita

Postata de vali1987 cu 10 ani in urma.

buna ziua.ma confrunt cu o problema spun eu nu destul de usoara pentru ca de aproape trei saptamani nu mai bot inghitii alimentele nici lichide si nici macar saliva pentru ca am ca un nod in gat.dar nu este ca acea durere de gat care o stim cu totii atunci cand suntem raciti sau inainte de raceala .este altfel de durere diferita si nu imi este deloc usor.ma tot sperie ceea ce se intampla .am luat nurofen si tinctura de propolis .imi puteti spune oare ce ar putea fi.muultumesc frumos

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Simptomele descrise de dumneavoastra pot sugera o varietate de probleme de sanatate, de la reflux gastric la o infectie. Un nod in gat poate indica o inflamatie sau o crestere, precum un polip sau, in cazuri mai grave, un cancer. Cu toate acestea, este foarte important sa nu trageti concluzii premature si sa aveti opinia unui medic de specialitatea adecvata.

Dificultatea in inghitire (disfagia) poate rezulta din probleme care afecteaza oricare dintre aceste structuri, incluzand starea de sanatate a muschilor, a nervilor si a valorilor, dar si din bolile esofagiene.

Din simptomele pe care le descrieti, cel mai adecvat ar fi sa consultati initial un medic specialist in ORL care poate examina fizic dezvoltarea simptomelor dumneavoastra. In functie de rezultatul examinarii, el va poate directiona catre alt specialist sau va poate recomanda anumite investigatii suplimentare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/globul-faringian-sau-senzatia-permanenta-de-nod-in-gat_17226
https://sfatulmedicului.ro/Accidentul-vascular-cerebral/tulburarile-de-deglutitie-in-disfagia-neurogena_19533