Am sinuzită cronica cu stafilococ auriu meticilino sensibil în sinusuri. Ce fac?

Sinuzita

Postata de itsme11 cu 2 ani in urma.

Bună ziua. Acum 2-3 ani am inceput sa am dureri de sinusuri paranazale, coșuri pe fața (mai ales aub nări), secreții cu culoare galben/verde in nas și un miros neplăcut în nas. Am făcut mai multe exudate nazale, iar rezultatul a fost clar - infecție cu stafilococ auriu meticilino sensibil. În toți acești ani, am mers la mai multi medici ORL pt a trata dar nu a funcționat nici un tratament. Am incercat inclusiv un antibiotic cu aplicare locala (nu mai țin minte exact ce antibiotic, dar conținea ulei de pește și mirosea ca atare). L-am aplicat cum mi-a fost prescris, la intervalele de timp precizate de medic. A fost bine cam o luna (maxim două), apoi au revenit problemele.... Am incercat sa fac un autovaccin însă cei de la Cantacuzino din București nu au vrut să îl facă, și mi-au spus că nu au găsit stafilococul auriu în probele recoltate de ei, deși la următoarele exudate a ieșit aureus de fiecare dată -_- . Sunt conștient de efectele grave pe care le poate avea pe termen lung o asemenea infecție, însă pur și simplu nu reușesc să scap :( ce să fac? Mulțumesc.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/stafilococul-auriu-si-alte-infectii-stafilococice_661