afectiune nazala

Sinuzita

Postata de Kristynne01 cu 13 ani in urma.

Buna ziua,am si eu o problema care a aparut de ceva timp,cam de vreo 4-5 luni la nas.Cand imi suflu nasul sau cand trag in mine parca se declanseaza ceva care imi da senzatia de un miros de ceapa combinat cu usturoi.Si orice as consuma am impresia ca are gust sau miroase a usturoi/ceapa...Si dispare foarte greu,dupa cateva ore bune.Patesc chestia asta aproape zilnic,si nu-mi dau seama de la ce este,dar ma deranjeaza foarte rau...Nu am nici un simptom de boala,nici febra,nici dureri de cap sau de nas,nici secretii...Este doar acea senzatie...Si se manifesta doar la nara stanga..De la ea porneste totul.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat mai curand.Chiar nu stiu ce am si din ce cauza a aparut.Si cel mai important,cum pot scapa de asta.Am scris pe mai multe site-uri dar nimeni nu mi-a raspuns.Va rog mult.Va multumesc!

Raspunsuri (8)

Medic de garda

acum 13 ani

Pentru a determina cauza acestui miros neplacut trebuie sa consultati un medic ORL-ist. Eventual sa faceti un consult stomatologic in prealabil (am in vedere o sinuzita odontogena)

Kristynne01

acum 13 ani

Va multumesc pentru raspuns.Am aflat azi ce am, "cacosomie".Am racit foarte des in ultima vreme,asta fiind cauza.

Medic de garda

acum 13 ani

Cacosmia este termenul folosit pentru a descrie acest simptom (miros urat), nu este un diagnostic. Cauza poate fi o sinuzita subacuta-cronica sau o forma particulara de rinita cronica-Ozena.

Kristynne01

acum 13 ani

Am inteles ce mi-ati explicat.Dar este totusi ceva ce nu inteleg...De ce nu am nici un alt simptom specific acestor afectiuni/inflamatii in afara de acest miros? Nu am nici dureri de cap,ochi,obraji sau maxilar....

Iuli

acum 13 ani

Nu conteaza, MERGETI LA MEDIC!!!

Kristynne01

acum 13 ani

Si am uitat sa mentionez ca acel miros doar eu il simt.Si e doar la nas.Gura nu imi miroase.

george

acum 13 ani

am nasul infundat de 1 an prima oara imi mirosea ceva urit din nara stinga ma durut un pik si sa umflat deasupra sprincenei acum ma doare doar cind stau in friig sau la aer foarte rece a inceput de doua zile sa imi curga singe din nas ce sa fac ?????

Horia Dorina

acum 12 ani

Incearca tratamentul de 3 luni cu Best Serrapeptase, Acesta curata sinusurile si cam tot ce e tubular in corp, materia moarta din corp, depunerile. Eu l-am folosit pentru sinuzita si a dat rexultate excelente, adica am sinusurile curate :)