Adancirea ochilor in orbite

Sinuzita

Postata de lmylaura cu 12 ani in urma.

Buna seara,

Mi-ati putea spune va rog care este cauza adancirii ochilor in orbite? Tatal meu este foarte slab si incepand cu varsta de 20-25 de ani am inceput sa observ asta la el. Acum are 46 de ani si ochii lui sunt foarte foarte adanciti. Oasele de deasupra ochilor sunt din ce in ce mai evidente si mai in exterior. El imi recomanda sa ma feresc de raceli la sinusuri si de frig la cap pentru ca asta ar fi motivul.

Exista vreo legatura genetica sau vreun motiv medical?

Multumesc, Laura

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa fie consultat de medicul curant (de familie) pentru o examinare fizica, o anamneza, eventual si efectuarea unui indice de masa corporala (greutate in kg/inaltime in m, ridicata la patrat), cat si pentru obiectivarea enoftalmiei (ochi adanciti in orbita)