acqua de sirmione-acqua termale sulfurea

Sinuzita

Postata de catalinig cu 12 ani in urma.

Medicul ORL i-a prescris copilului meu ,,acqua de sirmione'''' datorita mucoasei nazale inflamate. Medicamentul l-am achizitionat din Italia , acesta nefabricindu-se in Romania.Problema e ca nu am gasit in cutie nici un prospect pentru a sti modul de administrare (este de fapt un spray, dar nu stiu de cite ori pe zi sa-l administrez, si ce perioada).Pe reteta nu a specificat modul de utilizare asa cum sintem noi pacientii obisnuiti.
O alta problema cu care ma confrunt , si pentru care am imperios nevoie de un sfat:: in urma unui exudat , copilul a fost depistat cu stafilococ auriu(pe amigdale).In momentul de fata el e bine, nu face febra , deci nu prezinta nici un simtom pentru care sa-i administrez antibioticul corespunzator. Nu stiu cum sa procedez. Un medic mi-a sugerat sa-i dau totusi antibiotic. Insa eu am retineri , pentru ca copilul meu pina acum 3 luni si doua saptamini , a consumat antibiotice cu o frecventa uluitoare (totusi, de fiecare data la initiativa medicului, si cred eu , cu motive justificate-otite , amigdalite, pneumonie, febra foarte mare care nu ceda la antitermice si care culmina cu convulsiile , dar spre norocul meu nu au avut consecinte neurologice).
Este record in viata baietelului meu ( de 3 ani proaspat impliniti)ca timp de aproape 4 luni sa nu -mi raceasca. Mi se pare pacat sa intervin tocmai acum , cind pare a fi un copil sanatos.
Ce ma sfatuiti sa fac ?

Raspunsuri (2)

cristina

acum 12 ani

mai bine faci ce spune medicul pt ca stafilococul auriu e raspunzator de multe probl in organism informeaza-te despre stafilococ eu dabia acum am aflat ca traiesc (am 30 ani)cu o bacterie in nas care nu am putut sa scap de ea chiar daca am luat antibiotic dupa cum spune antibiograma inceraca si tratamente naturiste multa sanatate

mih63

acum 12 ani

poti incerca si capsio kids, e apa saracita in deuteriu, sare de la marea moarta si salvie. si mie mi l-a recomandat medicul pentru copil si iti garantez ca merge. Cauta pe capsio.eu.