Sindrom premestrual?

Sindromul premenstrual

Postata de Mihaela cu 11 luni in urma.

Bună ziua, am 49 de ani iar înaintea menstruației cu 2 săptămâni incep problemele de balonare, pofta de mâncare și mult dulce și iau și în greutate. Ce pot sa iau? Mulțumesc.

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

Exista cateva masuri pe care le puteti lua pentru a gestiona aceste simptome:

- Adoptati o alimentatie echilibrata: Includeti in dieta dumneavoastra fructe si legume proaspete, proteine slabe, cereale integrale si grasimi sanatoase.
- Limitati consumul de sodiu: Incercati sa evitati alimentele sarate sau sa limitati cantitatea de sare adaugata in mancare.
- Beti suficienta apa: Consumul adecvat de apa poate ajuta la reducerea retentiei de apa si la diminuarea balonarii.
- Exercitiile fizice regulate: Activitatea fizica moderata poate ajuta la reducerea disconfortului si la mentinerea unei greutati sanatoase.
- Monitorizati consumul de dulciuri: Incercati sa controlati consumul de dulciuri si sa optati pentru optiuni mai sanatoase, cum ar fi fructe proaspete sau ciocolata neagra cu continut ridicat de cacao.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sindromul-premenstrual_1047