sarcina?

Sfingolipidoza cerebrala

Postata de Larisa cu 10 luni in urma.

am nevoie de un răspuns, dacă am făcut sex protejat este vreo șansă să fiu însărcinată?
menționez că partenerul a greșit de 2 ori modul de.aplicare a prezervativul iar eu am refuzat acesta punându-l pe al 3 lea, a fost pus bine insa si a atins penisul cu o mana mai apoi pe prezervativ însă nu avea nimic pe el si nu a reușit din prima apoi a doua oara am folosit un prezervativ de la durex, extra safe, nu s-a spart, iar.spre momentul ejacularii, acesta a scos.penisul si a ejaculat in fața mea eu putând vedea dacă ceva s a intamplat insa prezervativul era intact.. ma aflam la inceputul ovulatiei, ciclul meu este neregulat. poate fi ceva??

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Exista intotdeauna o sansa mica de a ramane insarcinata, chiar si atunci cand se utilizeaza metode contraceptive adecvate. Cu toate acestea, in situatia dumneavoastra, riscul de sarcina este scazut, deoarece ati utilizat prezervative si partenerul dumneavoastra a ejaculat in afara corpului dumneavoastra. Daca sunteti ingrijorata, puteti astepta pana la urmatoarea perioada menstruala si sa faceti un test de sarcina pentru a fi sigura.

Va recomandam sa va programati la medic pentru recomandari adecvate: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/cum-sa-te-protejezi-de-o-sarcina-nedorita-metode-contraceptive_16922