un sfat?

Sex si probleme sexuale

Postata de danielaa12 cu 10 ani in urma.

buna ziua.am si eu o problema..acum 5saptamanani am facut un avort..iar acum 2saptamani am fost la medic la control si mi-a spus ca este totul in regula si ca trebuie sa astept sa-mi vina menstruatia.dar saptamana trecuta am avut contact sexual cu prezervativ..dar in timpul contactului spre sfarsit cand iubitul meu ejacula a scos o dar prezervativul ramasese in mine..iar ieri cred ca mi-a venit menstruatia deoarece mi-a curs o picatura de sange..dar azi nimic .e posibil sa fi ramas insarcinata?va rog ajutati-ma cu un sfat imi este teama sa fac un test:(multumesc

Raspunsuri (3)

Lala

acum 10 ani

Menstruatia revine intr-un interval cuprins intre 21 si 42 de zile de la data la care a fost efectuat avortul. (Daniela, tu ai 35 zile acum, este cel mai probabil MENSTRUATIA) Mai devreme de atat nu inseamna menstruatie, ci mai degraba o endometrita, o sangerare ca urmare a chiuretajului. Contactele sexuale sunt permise dupa trecerea a cel putin 14 zile de repaus sexual, pentru ca totusi acolo a fost o manevra chirurgicala. O femeie care a efectuat un avort trebuie sa stie ca dupa SAPTE zile de la chiuretaj EXISTA RISCUL de a ramane insarcinata, in cazul in care nu a folosit metode de contraceptie moderne. Avortul nu este nicidecum o metoda contraceptiva.
Sursa: http://www.ziaruldeiasi.ro/ghidul-pentru-sanatate/ce-complicatii-pot-aparea-dupa-un-chiuretaj~ni8s68

danielaa12

acum 10 ani

multumesc..am calculat eu si am 43-44zile

danielaa12

acum 10 ani

scz...42de zile