Tragerea preputului in jos cu penis in stare de erectie?

Sex si probleme sexuale

Postata de elen123 cu 9 luni in urma.

Buna ziua, de fiecare data cand am penisul in stare de erectie si incerc sa imi trag preputul in jos nu pot, adica, e ca si cand e blocat, pot sa imi trag putin preputul dar foarte putin nu pana jos cum mi l trag cand e flasc. In rest, cand penisul e flasc pot cu usurinta sa imi trag preputul pana jos. E normal, ar trebui sa ma ingrijorez?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Incapacitatea de a trage preputul in jos cu penisul in stare de erectie poate fi cauzata deoarece preputul nu se poate extinde suficient pentru a acoperi glandul in timpul erectiei. Aceasta situatie poarta numele de fimoza si poate fi clasificata in doua tipuri: fimoza fiziologica si fimoza patologica.

Fimoza fiziologica este o afectiune comuna la nou-nascuti si copii mici, in care orificiul preputului este ingust si strans, facand retragerea preputului in timpul erectiei dificila. In cele mai multe cazuri, aceasta se amelioreaza si se rezolva pe masura ce copilul creste si se dezvolta.

Pe de alta parte, fimoza patologica este o afectiune in care preputul este strans si nu se poate retrage in mod normal, in ciuda erectiei. Aceasta poate fi cauzata de inflamatii, cicatrici sau infectii si, in unele cazuri, poate necesita asistenta medicala. Daca simti disconfort sau observi alte simptome, este recomandat sa consulti un medic specialist (urolog sau chirurg) care-ti poate face o evaluare si poate oferi un diagnostic si tratament adecvat.

Este important sa discuti cu un specialist care poate evalua situatia in mod individual si poate oferi sfaturi si tratament personalizate in functie de situatia ta.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/fimoza-cauze-simptome-tratament_17241