TESTUL DE SARCINA

Sex si probleme sexuale

Postata de sorilau cu 12 ani in urma.

Buna , mi-as dori daca se poate sa-mi spuneti cand ar fi cel mai indicat( sau mai bine spus cand ar fi mai sigur rezultatul) dupa un contact sexual , sa fac un test de sarcina? vreau sa va spun ca noi urmarim conceperea unui copil si ne dorim cu tot sufletul sa reusim ! multumesc anticipat pentru ajutor !

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in primul rand felicitari pentru alegere si pentru ca va documentati inainte de a face orice, majoritatea persoanelor care ne scriu pe acest forum intreaba de testul de sarcina abia dupa contactul sexual, si cu scopul de a primi un raspuns ca nu sunt insarcinate.
desi in prospectul multor teste de sarcina este scris ca pot fi folosite din prima zi dupa contactul sexual, se recomanda ca acestea sa fie facute la aproximativ o saptamana dupa contact si preferabil din urina de dimineata (este mai concentrata). in plus mai exista si teste de ovulatie, cu care puteti determina perioada fertila.

va urez o zi buna