Sunt sau nu protejata?

Sex si probleme sexuale

Postata de Utilizator11727806563 cu 5 ore in urma.

Am făcut aseară dragoste cu prezervativ , în timpul ejaculării s a rupt , astăzi am luat pastila de a 2a zi iar Neseara s a întâmplat același lucru , ce se poate întâmpla

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 ore

Buna ziua,

In functie de momentul in care a avut loc actul sexual, exista riscul de a ramane insarcinata.

Pastila de a doua zi, cunoscuta si sub numele de contraceptie de urgenta, este eficienta daca este luata cat mai curand posibil dupa actul sexual neprotejat, ideal in termen de 24 de ore, dar poate fi luata si pana la 72 de ore.

In cazul in care s-a rupt prezervativul si ati luat pastila de a doua zi, dar s-a intamplat acelasi lucru si in ziua urmatoare, ar trebui sa luati o alta pastila.

Cu toate acestea, se recomanda sa contactati un medic sau farmacist pentru sfaturi in acest caz, pentru ca pastila de a doua zi nu este destinata pentru a fi utilizata regulat, este de fapt un contraceptiv de urgenta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/pastila-de-a-doua-zi-nu-este-periculoasa_7409