Sunt sanse sa fi ramas insarcinata?

Sex si probleme sexuale

Postata de Andreea 912210 cu 11 ani in urma.

Acum 3 zile mi s-a terminat ciclul menstrual,care nu este regulat...Iar a 2-a zi dupa,seara,am facut sex cu iubitul meu neprotejat,acesta ejaculand inauntru..E posibil sa fi ramas insarcinata?Tin sa mentionez faptul ca nu inteleg prea bine acel sistem 9 zile inainte/dupa menstruatie pt a/nu ramane insarcinata..Ma puteti ajuta cu niste raspunsuri va rog?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu ati specificat data menstruatiei ( in a cata zi de la menstruatie a avut loc contactul sexual).
De regula, in cadrul unui ciclu menstrual regulat ( cu durata intre 21 si 35 de zile) ovulatia are loc cu 12-14 zile inainte de urmatoarea menstruatie ( pentru un ciclu de 28 de zile corespunde cu a 12-14 zi de menstruatie , prima zi de menstruatie fiind prima zi de sangerare).
In cazul unui ciclu menstrual neregulat este greu de specificat riscul de sarcina.
Este recomandat sa consultati medicul ginecolog.