Sunt însărcinată de la o simplă “frecare”?

Sex si probleme sexuale

Postata de Utilizator11722867165 cu o luna in urma.

Am mimat sexul cu partenerul (ne-am frecat unul de celălalt), menționez că amândoi eram îmbrăcați complet, eu mă aflam la debutul menstruatiei si purtam și absorbant. S-a pătat pe pantaloni de lichid pre-ejaculator și nu prea știu dacă sunt șanse să fi intrat în contact cu mine. Nouă ni s-au atins doar hainele.
Am efectuat două teste de sarcină (Clearblue). Unul la 12 zile de la acțiunea relatată și a ieșit negativ. Pe celălalt l-am făcut la 14 zile și a ieșit tot negativ. Încă nu am intrat în perioada de ovulație, neavând o menstruație regulată.
Se poate totuși să fi rămas însărcinată?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,
Probabilitatea de a ramane insarcinata dintr-o "frecare", mai ales atunci cand esti imbracata si la inceputul menstruatiei, este extrem de mica. Lichidul pre-ejaculator in sine nu contine spermatozoizi, insa poate sa transporte spermatozoizi daca partenerul a avut un orgasm inainte si nu a urinat. Totusi, hainele sunt un obstacol major pentru spermatozoizi.

Luand in considerare faptul ca ai facut doua teste de sarcina care au iesit negativ si ca aceasta situatie a avut loc in timpul menstruatiei, este putin probabil sa fii insarcinata. Testele de sarcina sunt de obicei destul de precise daca sunt folosite corect.

Daca esti foarte ingrijorata, cel mai bine ar fi sa consulti un medic pentru a fi sigura.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/informatii-de-baza-despre-sex_13763