Sunt insarcinata ? ?

Sex si probleme sexuale

Postata de Maria cu 3 zile in urma.

In luna Septembrie mi a venit menstruati pe data de 22 , luna aceasta, Octombrie, mi a intarziat menstruatia 3 zile , mentionez faptul ca au fost 2 ejaculari in interior in luna aceasta , actul sexual neprotejat

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 zile

Buna ziua,

Nu putem spune cu siguranta daca esti insarcinata sau nu, pe baza informatiilor oferite.

Intarzierea menstruatiei poate reprezenta de multe ori un prim semn al sarcinii, insa aceasta poate fi cauzata si de alte motive (stres, schimbarea regimului alimentar, oboseala etc.).

Alte simptome ale sarcinii precoce includ sani sensibili, oboseala accentuata, greata, schimbari de dispozitie.

Daca suspensionati ca sunteti insarcinata, cel mai sigur si rapid mod de a afla este un test de sarcina. Puteti face unul acasa sau puteti merge la medic pentru un test de sange.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/primele-semne-de-sarcina_10886