Sunt insarcinata, va rog astept raspuns de la un doctor?

Sex si probleme sexuale

Postata de Utilizator11714336494 cu 5 luni in urma.

Buna ziua, am si eu o neliniște, daca am facut sex dupa 14 zile de la avortul medicamentos, in prima parte neprotejat iar cu cateva minute bune inainte sa ejaculeze , si-a pus prezervativ ca sa fie sigur ca e ok , pot ramane insarcinata? Tind sa mentionez ca inca mai sangeram putin.Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Exista intotdeauna o posibilitate de a ramane insarcinata daca aveti contact sexual neprotejat, chiar si pentru o perioada scurta, deoarece spermatozoizii pot supravietui in tractul reproducator al femeii pentru pana la cinci zile.

Daca aveti suspiciuni privind o posibila sarcina, cel mai indicat este sa faceti un test de sarcina la doua saptamani de la contactul sexual. Cu toate acestea, trebuie sa va sfatuiti cu medicul dumneavoastra si s-ar putea sa fie necesara o examinare ginecologica pentru a verifica daca avortul medicamentos a fost complet si pentru a va asigura ca nu aveti nicio infectie sau complicatie dupa avort.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-medicamentos-pregatire-riscuri-si-efecte-adverse_17449
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272