Sterilet

Sex si probleme sexuale

Postata de bughyman cu 12 ani in urma.

Bună ziua,
Vă deranjez din dorinţa de a afla mai multe informaţii cu privire la sterilete. Pentru o femeie, în vârstă de 28 de ani, fără copii, ce sterilet este recomandat? Inert, Cupru, sau Argint? Despre cele inerte am înţeles că au cea mai mică rată de eficacitate, cele din cupru că sunt recomandate persoanelor care au deja copii deoarece modifică endromedul şi scade posibiltiatea de a avea copii în viitor iar cel de argint este tolerat de organism şi de aici decurg alte dezavantaje?
Ce sfat îmi puteţi oferi?

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

La femeile fara copii nu se recomanda sterilet. Altfel va imaginati ca nu s-ar mai chinui niciuna cu anticonceptionale, prezervativ etc.

bughyman

acum 12 ani

Acum 20 de ani nu se recomanda steriletul persoanelor care nu aveau copii. Era o simpla cutumă. Anticoncepţionalele se utilizează datorită "comodităţii". Foarte multe fete apelează la anticoncepţionale fără ca măcar să consulte medicul

Iuli

acum 12 ani

Eu stiu ca nici acum nu se recomanda din cauza riscului de complicatii care sunt rare dar daca apar pot crea probleme grave pentru fertilitatea ulterioara. BIP de exemplu. Pana la urma va puteti intreba ginecologul care va va da mai multe detalii. Sincer un sterilet ar fi mult mai comod decat o pastila pe zi, de aceea ma gandesc ca nu s-a schimbat aceasta "cutuma". De altfel cam peste tot unde am citit asa scrie iar eu nu cunosc femei fara copii cu sterilet. Pe site-ul oficial al Mirena (sterilet xu eliberare hormonala) scrie clar ca este recomandat femeilor care au avut un copil. Sigur, fiecare femeie poate decide dar spre exemplu daca apare o sarcina cu sterilet, riscul de avort si sterilitate ulterioara, plus infectie, e mare. Eu personal va recomand prezervativul.

Raluca Archip

acum 12 ani

Steriletul nu se monteaza femeilor ce nu au cel putin un copil decat cu semnatura persoanei respectiva ca ia la cunostinta ca poate ramane sterila. Nu e nici o "cutuma".