sexologie

Sex si probleme sexuale

Postata de cosmin146 cu 15 ani in urma.

am34 ani si ma confrunt cu ejacularea precoce si nu stiu ce fac ca nevasta so impac si pe ea. ASTEPT UN RASPUNS URGENT

Raspunsuri (3)

carmen658

acum 15 ani

Ejacularea precoce este adesea responsabila de sentimentul de rusine fata de partenera, de o demotivare progresiva vis-a-vis de raporturi sexuale si de devalorizare a propriei imagini. In lipsa tratamentului, evolutia maladiei poate duce la impotenta psihologica datorata esecurilor repetate.
Termenul esential al definitiei este involuntar. Barbatul care sufera de ejaculare precoce nu poate decide voluntar asupra momentului ejacularii. Principalele cauze ale ejacularii precoce sunt de origine psiho-comportamentale:
O tensiune emotionala puternica si incontrolabila in timpul raportului sexual.
Stresul, frica esecului, angoasa performantei, anxietatea, oboseala.
Un conflict relational cu partenera.
Totusi, parerea mea este sa mergi la un control, pentru ca, ejacularea precoce se trateaza.
Mult succes si sa ne mai scrii.

carla6

acum 15 ani

Am 24 de ani si nu am avut nici odata orgasm cu prietenul meu. Nu stiu ce sa fac pentru ca asta ne afecteaza relatia.

cosmin146

acum 15 ani

schimba pozitia patului