sex in timpul mestruatiei

Sex si probleme sexuale

Postata de ocsiistvan cu 12 ani in urma.

Buna!scrieti-mi va rog daca exista vreun risc de imbolnavire daca fac sex cu partenera mea in timpul mestruatiei,neprotejat,uneori cu sangerari usoare?mentionez faptul ca suntem impreuna de 7 ani si recunosc ca facem sex regulat in timpul mesruatiei.Ceva simptome ar fi,am avut o infectie la vezica,sau dupa fiecare act , la cateva ore ma doare cand urinez,si urinez cam greu!Am observat dupa o saptamana de pauza(sunt plecat cu serviciu) ,durerile dispar. Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine de evaluat infectia tractului urinar printr-un sumar de urina, urocultura, eventual un consult urologic, ecografie pelvina si desigur instituit un tratament. pana la vindecarea infectiei ar fi util de utilizat metode de protectie tip bariera (prezervativ) si de mentinut igiena organelor genitale externe (mictiune dupa act sexual, consum de lichide mai multe)