Sex dupa folosirea pastilei ?

Sex si probleme sexuale

Postata de Danut cu o luna in urma.

Salutare , am avut un contact sexual cu iubita mea și am văzut ca prezervativul sa rupt fără a ejacula , a luat pastila de a doua zi marca postinor 1 , după 3 ore am avut iar contact sexual vaginal protejat și contact sexual anal neprotejat cu ejaculare .
Exista șanse sa rămână gravida ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Pastila de a doua zi, cum este Postinor 1, este foarte eficienta daca este luata in primele 24 de ore, ac***a o rata de succes de peste 95%. Daca ati respectat indicatiile de utilizare, sansele ca iubita dumneavoastra sa ramana insarcinata sunt foarte mici. Cu toate acestea, pastila de a doua zi nu este o metoda contraceptiva de rutina, ci un plan de urgenta, asa ca ar trebui sa cautati alte metode de contraceptie pe viitor.

Referitor la sexul anal, acesta nu duce la sarcina, asa ca nu ar trebui sa existe griji pe acest subiect, atata timp cat ati protejat sexul vaginal.

Cel mai bine este ca iubita dumneavoastra sa faca un test de sarcina daca apare vreo intarziere in ciclul menstrual. De asemenea, faceti teste pentru ITS-uri, deoarece acestea se pot transmite prin sex indiferent de tipul acestuia.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru partenera dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/cand-si-cum-se-poate-efectua-un-test-de-sarcinai_19272
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/eficacitatea-diferitelor-metode-contraceptive_17077
sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/infectiile-cu-transmitere-sexuala-pot-fi-tinute-sub-control_11799