Se poate rămâne însărcinată de la atata?

Sex si probleme sexuale

Postata de Elena321 cu 4 luni in urma.

Am făcut Petting cu prietenul meu. Menționez ca amândoi suntem virgini dar eu am fost în perioada fertila. Organele noastre nu s-au atins atâta ca după ce s-a atins(el a ajaculat, cu mult înainte , dar în momentul respectiv avea doar lichid pe organ) s-a șters și după un timp m-a atins pe mine în zona intima( labii, clitoris, și himen) fără să pătrundă înăuntru. De frică si pentru faptul ca mă stresam mereu dacă cumva s ar fi întâmplat să ajungă putin în interior și să rămân însărcinată am luat o pastilă de a doua zi. Am luat-o deoarece după toate astea am introdus eu puțin degetul în interior și mă gândeam să nu fi rămas ceva lichid de la el. Am citit multe articole în care se spunea ca e nevoie de un spermatozoid mai viteaz pentru o sarcină și nu știu ce sa mai cred. Care sunt șansele sau la ce sa ma astept in momentul de față?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Desi sansele de a ramane insarcinata in urma scenariului descris de tine sunt mici, nu exista nicio metoda sigura de a evita sarcina, decat abtinerea totala de la contactul sexual. Sarcina poate fi rezultatul contactului sexual inclusiv al petting-ului, chiar daca nu a existat penetrare vaginala.

Luarea pilulei de a doua zi ar trebui sa reduca sansele de a ramane insarcinata, insa nu este 100% eficienta si trebuie luata cat mai curand posibil dupa contactul sexual. Pentru a evita o sarcina, ar fi bine sa consulti un medic pentru a discuta optiunile contraceptive si a evalua riscurile in functie de cazul tau specific.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/informatii-de-baza-despre-sex_13763