Satisfactie 0

Sex si probleme sexuale

Postata de mariaionela cu 9 ani in urma.

Buna.Am 21 de ani.Pana acum 3-4 luni am fost virgina dar este o problema...a trecut atata timp de atunci si tot ma doare de inebunesc cand fac dragoste cu iubitul meu..Nu intra nici macar un sfert ca ma doare..plus ca nu ating orgasmul deloc...eu stau si stresata sa nu raman gravida desi ne protejam dar mai avem momente cand o facem si neprotejat dar nu si-a dat drumu niciodata in mine...ce sa fac?...chiar sunt frigida?Ma excit foarte tare doar cand imi face cunnilingus...Ajutor!! Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Pare ca esti foarte stresata si ingrijorata, iar aceste sentimente pot duce adesea la disconfort si durere in timpul actului sexual, lucru care poate explica situatia ta. De asemenea, este posibil sa ai vaginism, o conditie in care muschii vaginali se contracta involuntar in timpul sexului, provocand durere. E important sa intelegi ca nu esti "frigida" - fiecare persoana este diferita atunci cand vine vorba de sexualitate si este absolut normal sa dureze ceva timp sa inveti ce iti place si ce te ajuta sa atingi orgasmul. Acest lucru nu inseamna ca este ceva in neregula cu tine.

Ar fi bine sa iti exprimi deschis temerile si anxietatile catre partenerul tau. Comunicarea deschisa te poate ajuta sa te simti mai relaxata si mai confortabila in timpul actului sexual. De asemenea, ar fi util sa incerci cateva tehnici de relaxare sau meditatie pentru a te ajuta sa te detasezi de stres si anxietate.

Este esential sa folosesti metode contraceptive in fiecare moment, mai ales daca nu esti pregatita pentru o potentiala sarcina. Exista multe metode contraceptive eficiente si sigure de care poti beneficia.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-feminine/durerea-ce-apare-in-timpul-contactului-sexual-dispareunia_1173