Sangerare

Sex si probleme sexuale

Postata de Andrea1515 cu 11 ani in urma.

Buna! As vrea sa va cer opinia in legatura cu o situatie.. Acum cateva zile am facut sex pentru prima data cu iubitul meu, si am avut sangerari, ceea ce mi se pare normal.. Ziua urmatoare, mai exact peste 24 de ore, m-am masturbat, nu am avut dureri, doar ca am sangerat din nou.. Am asteptat cateva zile (2 zile) dupa care m-am masturbat si iar am avut sangerari.. Nu stie cineva de ce sangerez? Sau pana cand va fi asa? As vrea sa fac din nou sex doar ca nu stiu ce sa fac..

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Sangerarea dupa sex sau masturbare poate fi cauzata de mai multi factori. Cel mai des intalnit este iritarea vaginala, cauzata de frecare prea puternica sau folosirea de jucarii sexuale nepotrivite. De asemenea, poate fi cauzata de probleme medicale, precum: infectii vaginale, boli cu transmitere sexuala, dezordine hormonala, sau chiar probleme mai serioase cum ar fi diversele tipuri de cancer.

Este bine sa mergi la medic pentru a obtine un diagnostic precis, iar daca este nevoie, tratamentul corespunzator. Sa nu uitam ca doar un medic specializat iti poate oferi consultatia necesara si sfaturile potrivite, in functie de situatia exacta. Este foarte important sa adresezi acest simptom cat mai repede posibil, pentru a evita eventualele complicatii sau sa previi orice fel de problema de sanatate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/sangerarea-dupa-actul-sexual_8790
https://sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-feminine/dispareunia-si-sangerarile-din-timpul-contactului-sexual_1015