salut

Sex si probleme sexuale

Postata de abcdee cu 12 ani in urma.

Am fost si eu la ginecolog si mi-a recomandat anticonceptionalele yasmine. Mi-a facut doar o ecografie (sunt virgina) ... vreau sa stiu ca trebuia sa imi mai faca si alte analize pentru recomandarea anticonceptionalelor ? Mi-e cam frica de efectul de ingrasare (am auzit multe persoane care au luat mult in greutate dupa foarte putin timp ... desi le-as folosi doar o luna). Si as mai avea o intrebare: aceste anticonceptionale dupa folosirea blisterului (21 comprimate) trebuie sa faci 7 zile pauza ... in cele 7 zile nu esti protejata ? Multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in cele 7 zile de pauza, vei fi protejata, daca ai respectat administrarea corecta a contraceptivului in cele 21 de zile.
ar trebui realizare analize uzuale care sa includa hemograma, probe ale functiei hepatice si renale (TGO, TGP, creatinina), teste de coagulare (TS, TQ, aPTT, INR) si de inflamatie (VSH, CRP),profil lipidic (colesterol, trigliceride), o ionograma, un sumar de urina.