Rolul testosteronului

Sex si probleme sexuale

Postata de Andreea1996 cu 9 ani in urma.

Am o nelamurire. Daca testosteronul este principalul factor care mentine libidoul sau dorinta sexuala si la un nivel normal sau crescut de testosteron ai chef de nebunii, atunci de ce anticonceptionalele scad dorinta sexuala, desi acestea contin hormoni?

Raspunsuri (1)

FreeStyle11

acum 9 ani

Testosteronul actioneaza mai mult la barbati pe parte de libidou si dorinta sexuala, la femei sunt alti hormoni care intra in actiune in aceste cazuri.Anticonceptionalele contin hormoni care stopeaza ovulatia si in felul acesta sunt prevenite sarcinile nedorite, insa nu cred ca scad dorinta sexuala.Poti intreba un ginecolog problema asta.