probleme...

Sex si probleme sexuale

Postata de caarmenn cu 12 ani in urma.

poate reuseste cineva sa ma lamureasca....am 30 de ani,iar partenerul meu 37!as putea spune ca suntem colegi de apartament si nu un cuplu pentru ca ne lipseste "viata sexuala".Probleme au cam fost de la inceput,dar de 7 luni nu am mai avut nici un contact sexual,motivul....nu i se scoala...Suntem de 7 ani impreuna si sincer nu stiu ce sa fac....si incotro sa-l indrum(medic,investigatii mai amanuntite).Ma poate ajuta cineva?Rog seriozitate

Raspunsuri (15)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Mergeti la un psihoterapeut cu competenta in sexologie. Nu amanati. Aveti curaj sa vorbiti deschis despre problemele dvs si se vor rezolva. Puteti pune acesta intrebare si la sectiunea psihologie pentru un raspuns specializat.

parerea mea

acum 12 ani

Daca vrei poti...cu laptisor de matca, viagra (dar fara abuz) si toate celelalte.

Psih. Ioana Panculescu

acum 12 ani

7 luni . 7 ani , parca am fi intr-o poveste

Ce fel de cuplu sunteti ? Ce nevoi crezi ca iti satisface el?ce nevoi crezi ca ii satisfaci tu ?

Va recomand o terapie de cuplu ,in cazul in care dansul doreste

LIA

acum 12 ani

Chiar crezi ca se merita sa-ti irosesti viata? Nu crezi ca ar fi cazul sa-ti faci ordine in viata ta?

Nirolf

acum 12 ani

Sunt doua alternative aici, nu-mi dau seama din ceea ce spui care este: vrea si nu poate sau nici macar nu vrea?
Prima: sunt diferite cauze care pot cauza "disfunctionalitati erectile", aceste cauze trebuie descoperite si tratate. Pot fi cauze fiziologice, legate de circulatia sangelui, probleme de prostata, probleme hormonale, sau psihice, stresul de la munca, problema (vesnica) a banilor, depresie, altele.
A doua: orice ar cauza dezinteresul lui, trebuie sa va analizati bine relatia si sa va intrebati daca merita sa mergeti mai departe impreuna.

floare de colt

acum 12 ani

intrati in swing dragilor si atunci vei vedea ce multumit va fi in primul rand EL de diversitate !!

Psih. Irina Paraschiv

acum 12 ani

Buna Carmen,

iti recomand sa incercati o psihoterapie.
psihoterapia cognitiv comportamentala pentru tulburarile dinamicii sexuale spa dovedit a avea o rata de succes foarte mare.
De asemenea, in acealsi timp ati putea sa intrati si in erapie de cuplu pentru a descoperi si restructura gandurile si emotiile voastre referitor la relatia de cuplu.

Cu drag,

Irina Paraschiv
Consilier si psihoterapeut
LifeMap Consiliere& Psihoterapie
[email protected]

Irina adriana

acum 12 ani

Dicutati deschis despre probllema pe care o aveti. Trebuie descoperit motivul pentru care el nu are erectie. Poate nu mai sunteti atrasi sexual unul de altul. Poate relatia voastra nu e ceea ce va doriti fiecare din voi. Poate a intrevenit rutina. Poate e timpul sa puneti punct relatiei si sa va vedeti fiecare de ale lui. Oricum, nu mai pierdeti timpul, viata e scurta si e pacat sa nu ne bucuam de ea intr- un mod cat mai placut. Relatia in doi trebuie sa ne dea puteri si sens vietii, nu sa ne faca sa ne simtim singuri si neatragatori.

elena delia

acum 12 ani

draga mea... SE CULCA CU ALTA FEMEIE. SUNT SIGURA. INCEARCA SI VB CU EL,CU TOATE CA NU VA RECUNOASTE...BAFTA ,DAR NU S EMERITA SA STAI CU EL.ITI ZIC EU( CU TOATE SCUZELE DACA TE SUPAR)

danielagrigore

acum 12 ani

si eu am avut aceiasi probl...am fost cu cineva 8 ani iar toata vara nu am avut niciun contact sexual, ba ca era obosit ba ca ,ba ca.....am vb cu el si i am spus ca nu e posibil la 24 de ani sa se intample asa ceva.....eu tot incercam sa remediez situatia,pana am obosit ....concluzia...pt el obisnuinta isi spusese cuvantul insa nu ar fi fost asta o problema daca stia cum sa abordeze situatia....nu era receptiv la nimic sexual .drept urmare am renuntat iar acum am o alta relatie de 3 ani....incearca cum am incercat si eu, comunicarea, doctorul,carti iar daca nici asa nu ai niciun raspuns ramane la aprecierea ta daca viata sexuala conteaza atat de mult intr o relatie....mult succes!

magda

acum 12 ani

Esti tanara , lumea nu sta intr-un singur barbat. poate vei spune da ,dar iubirea...asa este cand iubesti treci peste multe dar chiar esti dispusa sa oferi doar tu toata viata ? sa faci sacrificii doar tu ? unde este iubirea lui? nu crezi ca daca te-ar iubi si-ar da iteresul sa rezolve problema? Se zice ca dragostea e oarba si casatoria iti deschide ochii. Sfatul meu , deschide ochii acum nu astepta sa te casatoresti, vei regreta. Depinde si cat conteaza relatia intima pentru tine si nu ma refer la a face sex ci la a face dragoste cu daruire totala atat fizica , cat si sufleteasca.Unde este daruirea lui? La urma decizia iti aprtine . Noi toti iti dam sfaturi in prisma a ceea ce vedem din exterior , tu trebuie sa decizi ce e mai bine pentru tine. Mult succes. imi pare rau ca treci prin asa ceva. Nicio femeie nu merita sa fie astfel tratata.

fior

acum 12 ani

Nu te mai vrea!PUNCT

VallyCobra64

acum 12 ani

Un sfat din partea unui barbat. Sunt mai in etate(cat de cat) si am trecut prin niste chestii asemanatoare. Cand am vrut sa intrerup o relatie ce durase 2 ani, nu am mai "bagat-o in seama",motivele mele ascunse fiind caracterul ei dominant si pretentiile exagerate. Daca el doreste continuarea relatiei voastre, mergeti la un psihoterapeut. SANATATE

normal

acum 12 ani

,,floare de colt" - ti-ai ales un nume pe care nu il meriti. Se pare ca tu esti multumita de swing. Acolo intra doar OBSEDATI SEXUAL si nu este cazul sa impingi in p***ae si alti oameni care isi doresc totusi o viata normala si civilizata.

Nirolf

acum 12 ani

Ea era doar sarcastica, cred. Nici nu am considerat un minut ca ar fi vorbit serios.
@floare de colt Tu ai vorbit serios? :-o