Probleme cu penisul

Sex si probleme sexuale

Postata de Medieseanul cu 10 ani in urma.

Buna.Am 25 de ani , si pana acum am facut de foarte multe ori sex , insa in ultima vreme , cu ultimele 3 femei , nu am mai rezistat mult la pat decat 4-5 minute , si de multe ori mi se intampla sa ma termin dupa 2 minute , desi am facut sex si tare , frenul nu s-a rupt , e putin gros.Care e problema ca nu rezist la pat si cum as putea scapa de fren ? Multumesc

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan

acum 10 ani

Buna seara,

Medieseanul, iti inteleg framantarea si cred ca cele mai avizate raspunsuri despre performanata sexuala si fren le-ai obtine de la un medic sexolog. In caliatate de psiholog, iti pot spune ca nu ar trebui sa pui asa mult accentul pe performanta sexuala( numar de acte sexuale), ci mai degraba pe calitatea actului sexual(placere, implinire reciproca cu partenera etc). Preocuparea pentru performanta sexuala , poate genera anxietate de performanta (teama si ingrijorarea ca nu vei fi la inaltimea asteptarilor) iar aceasta inhiba si chiar produce disfunctii sexuale.
Daca ai si alte intrebari, poti sa-mi scrii, dar si sa citesti despre anxietate aici:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/stres/

O seara placuta!

Telefon: 0764.443.184
E-mail: [email protected]
Website: www.psihoutil.ro