Problema de la contactul sexual ?

Sex si probleme sexuale

Postata de Gabriela cu 3 luni in urma.

Am avut contact sexual,si din cauza frecarii penisului de clitoris,mi s a inflamat,ma ustură putin la urinare,si m am umflat jos..ce remedii naturiste as putea incerca ca sa se dezumfle?ma jenează cand stau jos,cand merg..am incercat cu o crema și cu spălături cu ceai de mușețel

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Sunt multe remedii naturiste pe care le puteti incerca pentru a trata inflamatia. Intrucat va confruntati cu usturimi la urinare, este important sa consumati multa apa pentru a dilua urina si pentru a va reduce disconfortul.

De asemenea, puteti incerca baie de sezut cu bicarbonat de sodiu. Bicarbonatul de sodiu poate ajuta la reducerea simptomelor datorita proprietatilor sale antiinflamatoare.

Aplicarea unei comprese calde pe zona afectata poate aduce un anumit grad de confort. Insa este foarte important sa va adresati unui medic sau unui farmacist inainte de a incerca aceste remedii pentru a va asigura ca acestea nu vor agrava simptomele.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/boli-ale-aparatului-genital-feminin-generalitati-vaginita-metrita-anexit_1100