Pot ramane insarcinata?

Sex si probleme sexuale

Postata de Madalina cu 2 saptamani in urma.

Nu am avut contact sexual insa prietenul meu a frecat penisul mai sus de zona vaginului si este posibil sa fi avut lichid preejeculator..ma tem ca lichiul poate a ajuns mai jos insa putin probabil sa fi ajuns in vagin..ar trebui sa iau o pastila de a2 zi?mentionez ca nu eram inca in perioada fertila dar eram aproape de ea.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Chiar daca probabilitatea este mica, nu este imposibil sa ramaneti insarcinata atunci cand este implicat lichidul preejaculator, deoarece acesta poate sa contina spermatozoizi. Chiar daca nu ati avut contact sexual propriu-zis, exista un risc, chiar foarte mic.

Daca sunteti preocupata, ar fi bine sa luati in considerare administrarea unei pastile de a doua zi, insa este recomandat sa discutati mai intai cu un medic specialist sau un farmacist.

Aceste pastile pot avea efecte secundare, de aceea este foarte important sa discutati cu un profesionist inainte de a lua aceasta decizie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/legatura-dintre-lichidul-preejaculator-si-riscul-de-sarcina_17592
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/totul-despre-contraceptie-ce-metoda-ti-se-potriveste_16293