Pot rămâne însărcinată de la masturbare cu jucării, fara vreun contact cu vreun bărbat ?

Sex si probleme sexuale

Postata de Utilizator11705235382 cu 3 luni in urma.

M am masturbat in perioada fertila cu jucării , mai multe zile la rând, menstrutia mi a venit cu câteva zile înainte si a ținut normal, dar imi simt burta umflata si mi se pare crescută, n am avut nicun contact sexual cu vreun bărbat. Dar am un creier foarte sensibil care gândește foarte negativ si sunt ff speriata, am si dureri de ovare uneori, asta fiindcă as avea o infecție. E posibila o sarcina fara vreun contact cu vreun bărbat. Sa fie rămasă sperma prin casa?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Sperma este necesara pentru a concepe, prin urmare daca nu ai avut niciun fel de contact sexual cu un barbat, riscul de a ramane insarcinata este inexistent. Nu poti ramane insarcinata prin sperma ramasa prin casa, deoarece spermatozoizii nu supravietuiesc mult timp in afara corpului. Inflamatia abdominala si durerea de ovare pot avea mai multe cauze, inclusiv o posibila infectie, cum ai mentionat. Este important sa consulti un medic daca simptomele persista.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/informatii-de-baza-despre-sex_13763