Pot rămâne însărcinată chiar dacă m-am protejat?

Sex si probleme sexuale

Postata de Utilizator11711999840 cu 4 saptamani in urma.

Bună ziua. Am făcut sex protejat saptamana trecuta marți iar azi e luni. Menstruația mea trebuia să vină pe 28 martie iar iar azi e 1 aprilie și nici acum nu mi-a venit. Se poate să fi rămas însărcinată?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Exista intotdeauna o posibilitate sa ramaneti insarcinata chiar daca v-ati protejat. Nicio metoda contraceptiva nu este 100% eficienta. Intarzierea menstruatiei nu inseamna neaparat ca sunteti insarcinata.

Exista multe alte motive pentru care menstruatia dvs. ar putea fi intarziata, inclusiv stresul, schimbarile in greutate sau in rutina zilnica, o boala sau utilizarea unor medicamente.

Daca va intarzie menstruatia mai mult de o saptamana, ar trebui sa faceti un test de sarcina

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/tulburari-ale-ciclului-menstrual_1094
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/14-motive-pentru-care-iti-intarzie-menstruatia_16108