Posibila sarcina?

Sex si probleme sexuale

Postata de evlskillz cu 12 ani in urma.

Buna ziua. As avea cateva intrebari. La inceputul lui octombrie s-a intamplat sa se rupa un prezervativ in timp ce faceam sex cu prietena mea. Prezervativul s-a rupt in timpul partidei, nu am ejaculat inauntru, din cauza fricii ei, a doua zii am luat pastila (Escapelle). Ciclul i s-a dereglat (insa totusi e regulat: odata cu 4 zile mai repede, odata cu una mai tarziu, succesiv) si cam atat, fara alte efecte. Astazi, din nou, inevitabilul s-a produs. De data asta s-a rupt chiar la final, si am ejaculat in ea. M-am imbracat repede si am mers la farmacie, cea de la farmacie mi-a zis (dupa 20 min de la actul sexual) ca se poate lua sia cum dupa 4 luni, avem sanse mari sa scapa, insa tot repeta faptul ca sa nu mai ia pastila timp de 1 an. Eu vreau acum sa aflu, sincer, cat de mari sunt sansele ca ea sa ramana. Cat de eficienta e pasila? Am administrat-o la 30 min dupa actul sexual.

Ultima oara a avut ciclul de 28 de zile. Daca ar avea ciclul de 24 de zile, ar trebui sa vina in 6. Daca vine in 6, pe ea ar fi trebuit sa o doara ovarele de 2 zile. Lucru care nu s-a intamplat. Ma gandesc ca o sa vina 10, cu ciclu de 28 de zile. Aseara a avut niste dureri de ovare, ca si atunci cand ar trebui sa vina "mosu" insa dimineata i-au trecut. De cand a luat pastila, are niste crampe ff dureroase sub buric.

Facand niste calcule, am incercat sa aflu perioada fertila. Daca ciclul era de 24 de zile, PF era din 21-26. Dar cum nu a fost, pentru ca nu are dureri cum ca ar venii in data de 6, probabil a fost ciclu de 28 de zile. La 28 de zile, PF este din 25 in 30. Accidentul s-a produs in 31, la o zii dupa perioada fertila. Sansele sa fii scapat sunt de 95% in primele 24h, 85% in 25-48h si 58% in 49-72h.

Voi ce parere aveti?

Raspunsuri (1)

aditza

acum 12 ani

buna

dupa cum scrie pe multe site-ri, perioada fertila la ciclul de 28 de zile este intre a 10-a si a 17-a zi, teoretic poate ramane in aceasta perioada.

insa depinde de la o femeie la alta, o prietena de a mea a ramas in cea de-a 9a zi ,

ideea e ca pastilele astea nu sunt sanatoase , ele practic impiedica fecundarea, eu cred ca nu o sa ramana , daca a luat asa ceva