poți rămîne însărcinată după primul act sexual protejat? poate intirzia menstruația din acest cauza?

Sex si probleme sexuale

Postata de Utilizator11706238605 cu 3 luni in urma.

poți rămâne însărcinată după primul act sexual protejat? și daca menstruația îți întîrzie?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Exista posibilitatea de a ramane insarcinata chiar si dupa primul act sexual, chiar daca acesta a fost protejat. Niciun metoda contraceptiva nu este 100% sigura. Intarzierea menstruatiei poate fi cauzata de multe alte factori in afara de sarcina, inclusiv stresul, schimbarile in greutate sau in rutina zilnica. Daca menstruatia intarzie, este recomandat sa faceti un test de sarcina.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326