Pastila de a doua zi și menstruatia?

Sex si probleme sexuale

Postata de Lorena cu 4 luni in urma.

Am facut sex neprotejat iar după am luat pastila de a doua zi ellaone. Stopul trebuia sa-mi vina pe 17, dar nu a mai venit pana in prezent. Precizez ca am mai facut o neprotejat in timpul asta dar nu a ejaculat in mine, am facut 4 teste de sarcina și toate negative, ce ar putea fi

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Pastila de a doua zi poate perturba ciclul menstrual si poate provoca intarzieri ale menstruatiei. Acest lucru se datoreaza faptului ca pastila contine o doza mare de hormoni, care pot modifica activitatea ovariana si pot afecta eliberarea normala a ovulului si a endometrului (mucoasa uterina).

Intarzierea menstruala in urma administrarii pastilei de a doua zi este un efect secundar comun si nu este neobisnuita. De obicei, menstruatia ar trebui sa revina intr-un interval de 7-10 zile de la data asteptata a menstruatiei, dar acest lucru poate varia de la o femeie la alta.

Daca ai facut teste de sarcina care au iesit negative si ai administrat corect pastila de a doua zi, este putin probabil sa fii insarcinata. Cu toate acestea, pentru a fi complet sigura, poti consulta un medic ginecolog pentru a-ti efectua un test de sarcina si a evalua situatia.

Recomandam sa utilizezi metode contraceptive eficiente si sa discuti cu medicul ginecolog pentru a gasi metoda potrivita pentru tine, astfel incat sa eviti astfel de situatii si sa iti protejezi sanatatea sexuala: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091