Nu stiu daca pun intrebarea in grupul bun dar as vrea sa ma ajutati cu un sfat ?

Sex si probleme sexuale Ejaculare prematura

Postata de MembruMobileApp1490049095 cu 7 ani in urma.

Buna ziua ,am 15 ani si in ultimele saptamanii m am simtit cam rau ,am seara apasari in piept ,simt ca am tensiunea mare mai ales dupa efort si o sa revin imediat aici dupa ce va povestesc tot..am fost la camera de garda intr o dimineata pt ca nu ma simteam bine si mi s a spus ca am avut atac de panica si totusi eu nu cred asta am fost si la psiholog si o sa mai merg.Revenind la subiectul pe care as vrea sa l abordez,cand eram mai mic ma masturbam des ,am facut si fotbal de performanta 5 ani ,acum la varsta de 15 ani nu mai ma masturbez asa des dar dupa fiecare data si in timpul masturbarii imi bate inima tare si simt ca mi se ridica tensiunea si as vrea sa va intreb daca e posibil ca durerile si apasarile in piept sa aiba o legatura cu asta,am facut ekg cardiograma si nu am absolut nimic la inima ce sa fie?sa fie din cauza masturbarii?Va rog sa ma ajutati!

Raspunsuri (2)

Psiholog Jeni Chiriac

acum 7 ani

Multumim pentru sinceritatea dvs. Deja ati facut primul pas in rezolvarea situatiei in care dvs va aflati, prin faptul ca ati ales sa mergeti la un psiholog. Atacurile de panica au sunt facute pe fond psihologic, insa simptomatologia este neurovegetativa in marea lor majoritate. Similitudinea pe care dvs ati remarcat-o este din acest motiv: corpul nostru nu are retele neurovegetative specifice individuale pentru fiecare stare, traire sau mecanism fiziologic si atunci starile/simptomele cand sunteti surexcitat, excitat sau panicat pot semana sau fi identice pana intr-un anumit punct. Recomandarea ar fi sa explorati aspectele de anxietate sau reactivitate la stres cu psihologul cu care dvs lucrati in prezent. Si asteptam feedback:) Succes!

MembruMobileApp1490049095

acum 7 ani

Va multumesc mult !