Multumesc!

Sex si probleme sexuale

Postata de Granini7777 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Am si eu o intrebare,am 17 ani si stau cu o teama deoarece am avut contact sexual cu prietenenul meu in timpul menstruatiei care a durat 2 zile,iar dupa contactul sexual mi s-a oprit menstruatia. Exista riscul sa fiu insarcinata si daca a-ti putea sa-mi da-ti un procent.Multumesc.astept un raspuns!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

un raport sexual neprotejat cu mijloacele de protectie si contraceptie portrivite (tip bariera-prezervativ ) are riscul atat unei sarcini cati si a unor boli transmise sexual (herpes, hepatita B, HIV, gonoree, lues etc). riscul de sarcina depinde de perioada fertila (de obicei la 10-17 zile de la prima zi a menstruatiei cand are loc ovulatia si astfel se elibereaza ovocitul pregatit pentru fecundare)in care a avut loc contactul sexual neprotejat.