Menstruatie sau sângerare după pilula?

Sex si probleme sexuale

Postata de Utilizator11707808767 cu 2 luni in urma.

Bună ziua. Am întreținut relații sexuale cu iubitul meu, folosind prezervativ dar acesta s a rupt și nu și a dat seama. A ejaculat în mine și eram și în perioada de fertilitate. Am luat escapelle la o oră după act. La o săptămână după, am dureri de burtă ca la ciclu și am sângerare ca la ciclu. Menționez faptul ca ciclul meu ar trebui să vină peste 13 zile normal. Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Sangerarea pe care o experimentati poate fi o reactie normala la pilula de urgenta pe care ati luat-o, aceasta fiind unul dintre efectele secundare frecvente. Escapelle contine o doza mare de hormoni care pot determina sangerare intermenstruala. Durerea de burta pe care o simtiti poate fi, de asemenea, un efect secundar al pilulei. Daca sangerarea continua sau simptomele se agraveaza, este recomandat sa mergeti la un consult de specialitate.

De asemenea, daca sosirea menstruatiei este intarziata cu mai mult de o saptamana, ar fi bine sa faceti un test de sarcina pentru a va asigura ca nu sunteti insarcinata.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cauzele-sangerarilor-anormale-care-apar-intre-ciclurile-menstruale_18645