Menstruaţie

Sex si probleme sexuale

Postata de Ulala8 cu 12 ani in urma.

Am avut menstruaţie 6 zile, atunci am avut şi scurgerile maronii care s-au oprit în aceeaşi zi. In a 7 zi am avut un contact sexual neprotejat şi a ejaculat în mine, din care a rezultat o sarcină, dar am făcut avort. Iau anticoncepţionale de 3 luni şi doar în a 8 zi începeam un nou blister, se poate să rămân însărcinată? Când am început blisterul în a 8 zi am avut iar scurgeri maronii şi dureri de burtă ca la menstruaţie care au început de 1 săptămână.Vă mulţumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

contraceptivul oral incepe sa se administreze in prima zi a menstruatiei sau a5-a zi a menstruatiei, la aceeasi ora timp de 21 de zile, se face pauza de 7 zile, dupa care se reia in a 8-a zi, chiar daca menstruatia nu s-a terminat. nu ati precizat daca mai luati sau nu contraceptive orale, si cand a fost a 8-a zi pe care o mentionati. contraceptivul oral impiedica aparitia sarcinii, daca este utilizat conform indicatiilor.

Ulala8

acum 12 ani

Imi cer scuze daca nu m-am exprimat corect ,dar vreau sa reformulez intrebarea:blisterul l-am terminat pe data de 2 noiembrie am facut pauza 7 zile iar in a 8-a, adica pe data de 9 noiembrie am inceput alt blister menstruatia a inceput pe data de 4 noiembrie si s-a terminat pe data de 8, atunci am avut si scurgerile maronii care s-au oprit in acea zi,dar tot in aceeasi zi am avut si contact sexual ,iar partenerul meu a lasat in mine intrebarea este urmatoare:se poate sa fi ramas insarcinata atunci pe data de 8 noiembrie ?si de ce in ziua uramtoare am mai avut o usoara scurgere de sange?metionez ca de 1 saptamana am usoare dureri de burta dar uneori si intepaturi.Va multumesc pentru raspunsul anterior.