Masturbarea in fiecare zi.

Sex si probleme sexuale

Postata de vlad9371 cu 12 ani in urma.

Buna. Am aproape 18 ani si ma masturbez de pe la 13-14 ani si ma masturbez in fiecare zi. Fara sa vreau am citit pe diferite forumuri ca nu e bine si ca m-as putea imbolnavi foarte grav. Vreau sa-mi spuneti si mie cei care stiti ce urmari as putea avea si daca e prea tarziu sa mai pot face ceva ? Multumesc.

Raspunsuri (63)

Psih. Marcu Ioana-Corina

acum 12 ani

Buna ziua Vlad,

La varsta pubertatii, masturbarea este foare obisnuita. Se intampla ca in acea perioada dorintele sexuale sa nu poata fi indeplinite datorita interdictiilor si limitarilor impuse privind actul sexual.
Pe masura ce se ajunge la un stadiu de maturitate sexuala si sociala acceptabila, tinerii renunta treptat la masturbare in beneficiul sexului.

Singurul lucru daunator la masturbare este vina bagata in capul copiilor care recunosc ca se masturbeaza, de catre niste parinti care poate ca se masturbeaza si ei, dar nu o recunosc.
Aproape fiecare om in parte s-a masturbat in viata sa intr-un fel sau altul. Majoritatea dintre ei s-au simtit coplesiti de vina si nu au mai facut-o. Dar cea mai mare parte au continuat sa se masturbeze.
Unele dintre daunele pe care se presupune ca le provoaca masturbarea sunt cosurile de pe fata, “pierderea barbatiei”, “pangarirea” si slabiciunea.
Dintre toate aceste “nenorociri”, doar cosurile reprezinta o problema recunoscuta. La varsta pubertatii, aproape toti copiii au cosuri. In acel moment, aproape toti copiii se masturbeaza in mod activ. De aceea, pare mult mai rezonabila concluzia conform careia lucrurile stau exact invers “Cosurile sunt cauza masturbarii”.
Cred ca nici o autoritate, fie ca vorbim de preoti, moralisti, profesori sau cercetatori nu a prezentat vreodata o dovada clara ca masturbarea este daunatoare in vreun fel sanatatii psihofizice a oamenilor.

Multa sanatate!

denizze

acum 12 ani

Buna! Sunt o fata de 14 ani..am inceput pubertatea de pe la 12 ani.. Si eu ma masturbez..oarecum.. As vrea sa stiu daca pot aparea cosuri? Din cele citite mai sus da..desi mie nu mi-au aparut timp de 1 an..

Alex.aex

acum 11 ani

Lasa si tu id tau sa vorbim plz:D

curvarul069

acum 10 ani

da add si vb acolo.putem vb ca oamenii fara retinere.ok?.c***arul069.poate mai si altceva

dany

acum 9 ani

contacteazama id. danidanidaniel864

dany

acum 9 ani

contacteazama id. danidanidaniel864

dany

acum 9 ani

contacteazama ID danidanidaniel864

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,
desi la 12-14 ani apar cosurile, nu exista o legatura clara de cauza efect intre masturbare si aparitia cosurilor. acestea sunt cauzate intr-o anumita masura de variatii ale hormonilor sexuali, dar masturbarea nu va influenta acest lucru.

va urez o zi buna

tomi

acum 12 ani

buna, am si eu 27 de ani si ma masturbez de la 13 ani aproape in fiecare zi ,si m am obisnuit asa si nu pot sa rezit tentatiei de a nu ma masturba, vrea sa stiu daca mi as dori un copil in viitor poate afecta chestia asta cu ceva ,am auzit pe forum ca scade calitatea si cantitatea spermei si nu pot avea copii, eu am o prietena si am incerct de cateva ori dar nu a ramas insarcinata sa fie asta cauza? va multumesc

tomi

acum 12 ani

buna, am si eu 27 de ani si ma masturbez de la 13 ani aproape in fiecare zi ,si m am obisnuit asa si nu pot sa rezit tentatiei de a nu ma masturba, vrea sa stiu daca mi as dori un copil in viitor poate afecta chestia asta cu ceva ,am auzit pe forum ca scade calitatea si cantitatea spermei si nu pot avea copii, eu am o prietena si am incerct de cateva ori dar nu a ramas insarcinata sa fie asta cauza? va multumesc

tomi

acum 12 ani

buna, am si eu 27 de ani si ma masturbez de la 13 ani aproape in fiecare zi ,si m am obisnuit asa si nu pot sa rezit tentatiei de a nu ma masturba, vrea sa stiu daca mi as dori un copil in viitor poate afecta chestia asta cu ceva ,am auzit pe forum ca scade calitatea si cantitatea spermei si nu pot avea copii, eu am o prietena si am incerct de cateva ori dar nu a ramas insarcinata sa fie asta cauza? va multumesc

tomi2

acum 10 ani

sugeti p**a de vreo cateva ori si o sa mearga sa ai copii

Ady

acum 11 ani

Buna am aproape 14 ani si ma masturbez destul de des vreau sa stiu daca este rau ceea ce fac si daca pot aparea consecinte

Utilizator21597663798

acum 3 ani

o faci de cate ori simti nevoia
este o necesitate, dar elimini si stresul
nu te mai lua dupa alte comentari
nu dauneaza sanatatii

catalin

acum 11 ani

Buna ziua ! Sunt un baiat de 16 ani si ma masturbez de la 14 ani. Asi vrea sa pot renunta la acest viviu dar nu pot nici cum. Cam ce ar trebuii sa fac???

ionut

acum 11 ani

mam masturbat pana acum doi ani aproape in fiecare zi si de 2 an imam lasat am zis gata am 18 ani

ionut

acum 11 ani

trebuie doar sati impui ba nu mai fac gata asa era m si eu ca tine nu ma puteam abtine pana cand intro zi am zis stop si sunt mai fericit

ionut

acum 11 ani

risti sa nu ti se mai scoale cand vezi esti cu vreo fata fiindca corpul tau este obisnuit numai cu masturbarea

del

acum 10 ani

cauza poate fi alta....incearca sa-ti faci o spermograma, medicul iti va da un raspuns mai clar dupa rezultat.

Adrian KteIchD

acum 10 ani

Buna ziua. Eu am inceput sa ma masturbez dela 8-9 ani la inceput nu mi-am dat seama era o senzatie coplesitoare si de fiecare data simteam ca si cum ar trebui sa urinez. Iar "apetitul" meu sexual este mare cam intre 5-7 masturbari pe zi. Cosuri pe fata nu am avut deloc intre 13 si 18 ani doar cateodata 1-2 cosuri pe luna care treceau in 2 zile.Stiu ca la fiecare ejaculare corpul oboseste si de aceea avem starea aceea de oboseala dupa actul sexual . Intrebarea mea este : Ce "efecte secundare" ar aparea din cauza masturbari zilnice(maxim 3 masturbari in zilele in care fac sex de cel putin 2 ori) si ce informatii si sfaturi mi-ati da?
Multumesc.

Pag 1 din 4