LIBIDO SCAZUT

Sex si probleme sexuale

Postata de Mary31 cu 12 ani in urma.

Buna! As dori sa va intreb cum se poate mari cantitatea de libido? Tin sa precizez ca in timpul contactelor sexuale este destul de dureros,mai ales pt.ca am si vaginul foarte uscat.
Recent mi-am facut niste analize hormonale si nivelul progesteronului este (6,5 ng/ml),de asemenea am avut si candida, dar am urmat un tratament si presupun ca trebuia sa se "regleze" nivelul libidoului. Ceea ce ma deranjeaza foarte mult este disconfortul din timpul actului sexual.
Cum as putea trata aceasta problema,inainte de a ajunge la un medic ginecolog(ceea ce voi si face pana la urma)? Se pot folosi si cremele vaginale in acest caz?
Va multumesc anticipat pt.raspunsuri!

Raspunsuri (6)

ina

acum 12 ani

Administrezi anticonceptionale? Acestea pot afecta.
Poti incerca sa folosesti lubrifianti dar ar fi bine sa mergi intai la medic sa nu fie o probleme

Mary31

acum 12 ani

am luat anticonceptionale intr-o perioada,dar am renuntat la ele de cateva luni

Mary31

acum 12 ani

?

mg-power

acum 12 ani

Pofta vine mancand, dar invata-ti partenerul sa stie cum se face sex, preludiu prelungist,pregatire prealabina, atmosfera calda placuta,unguente pentru organele genitate etc, etc

Mary31

acum 12 ani

Buna marincasg! Ce vrei sa spui prin: "dar invata-ti partenerul sa stie cum se face sex"? Cum anume?

mg-power

acum 12 ani

Exact ce am spus simular cu: multi fac copii dar putin stiu sa-i educe corespunzator asa si cu sexul : multi fac sex dar putin de calitate.Pentru mine sexul e ca o arta nu ca un sport cred ca sunt bine inteles.Experienta si in sex e o scoala costisitoare.
Mult succes