Interpretare test Papanicolau

Sex si probleme sexuale

Postata de ella94 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Am facut testul acum 3 luni.

1. Evaluarea frotiului Sistem bathesda 2001/Coloratie papanicolau
Satisfacator pentru evaluare: Frotiu
Monostrat conventional: Celule endocervicale
Prezente: Absente

2 Diagnostic Vaginoza bacteriana

Modificari ale celulelor epiteliale:
NEgativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne

3. Diagnostic citalogic final:
Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate. Numerosi coci, intercelulari si suprapusi celulelor, sugerand vaginoza bacteriana. Prezente numeroase polimorfonucleare.

Este doar o infectie sau mai mult?
Precizez ca a fost depistat si un chist ovarian de 6.5 cm. Fac tratament cu Yasmin si polygynax ...Am facut 3 luni de tratament pana in prezent. trebuie sa il fac inca 3 luni,dar nu vad nici o schimbare dupa astea 3 luni pot spune ca s-a mai marit. Ce trebuie sa fac ?:(( Sunt disperata ... incep sa pierd nopti nedormite gandindu ma la asta:( Va rog ajutati ma cu un sfat:(
Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Examenul secretiei vaginale sugereaza infectia vaginala- vaginoza vaginala- care este frecventa in randul femeilor; aceasta infectie apare in cadrul perturbarilor echilibrului bacterian vaginal.
Urmati tratamentul prescris si ar fi bine sa repetati ulterior testul pentru confirmarea vindecarii.