interes scazut fata de sex

Sex si probleme sexuale

Postata de vivid cu 13 ani in urma.

suntem un cuplu care muncim ff mult iar momentele de sex vin greu.problema e ca eu sunt cea care nu prea am interes sexual, ce as putea face?

Raspunsuri (6)

Dr. Ionescu

acum 13 ani

Numai prin odihna si repaus puteti restabili in mod natural libidoul natural. Corpul primeste o anumita cantitate de energie zilnic si o poate consuma in diferite moduri: prin munca fizica, mentala, prin stres psihic, prin sex, prin boala, etc.
Consumand energia vitala intr-un mod exagerat prin excess de munca automat dispare libidoul, caci sexul consuma foarte multa energie si corpul se apara automat impotriva unei eventuale. Atata vreme cat munciti prea mult libidoul va fi slabit si este si bine asa, caci astfel v-ati imbolnavi deoarece sexul consuma foarte rapid energia vitala. Este de fapt recomandat de a se evita sexul in timpul bolilor, a stresului, a epuizarii fizice sau psihice.

Psihosexolog clinician

acum 13 ani

Un consult la un sexolog, psihosexolog si terapeut de cuplu si familie va stabilii problema dv precum si interventia specifica tulburarii dv sexuale.

Psih.dr.Gabriela Marin

acum 13 ani

Femeile sunt mai sensibile decat barbatii la stres si la oboseala.
Cand organismul este extenuat si energia vitala este scazuta datorita efortului si a stresului, dorinta sexuala se diminueaza.
Solutii ar fi sa mananci bine si sa consumi si diverse produse foarte vitalizante: polen, ginseng, laptisor de matca, oua de prepelita, orz verde etc si bineinteles sa te ODIHNESTI.
In engleza exista un termen pt cei care muncesc prea mult - workholic -
In viata este important sa existe un echilibru intre munca si relaxare altfel te poti trezi ca peste cativa ani relatia cu sotul este pe butuci, ca ai o casa sau masina dar viata ta personala si sanatatea sunt la pamant.
Mult succces !

Grig15

acum 13 ani

Perfect deacord cu raspunsurile specialistilor de sus, viata inseamna si altceva nu numai munca!!!

green

acum 13 ani

de acord cu restul lumii...dar de lipsa activitatii mai poate fi vinovat si partenerul tau dak nu stie cum sa te stimuleze...cauta si uh un barbat mai capabil si ai sa vezi cum iti revin poftele...

Mishu

acum 13 ani

Sexul pentru tine trebuie sa insemne refulare , bucurie , in nici un caz stres sau teama. Renunta la orice inhibitie legata de sex si de partener , cand esti in pat nu te mai intereseaza nimic , existi doar tu si el.
Trebuie doar sa faci ceea ce simti fara sa te temi de ce va crede , ca doar e partenerul tau , te iubeste si se va bucura de orice manifestare a ta. Nu cauta placerea , doar las-o sa vina! Si inca ceva , nu da vina pe nimeni , a crede ca partenerul este de vina ar fi un real pericol pentru tine si cuplul tau.