intarziere menstruatie

Sex si probleme sexuale

Postata de nouser cu 10 ani in urma.

Buna! Am o intrebare(neliniste). Prietenei mele ii intarzie menstruatia. Astazi a fost a5a zi si nu stiu ce sa mai cred. Am avut 2-3 contacte sexuale neprotejate dar nu a durat mai mult de 2 min iar nu a fost introdus tot.(nici vorba de ejaculare). Ce este de facut? Mentionez varsta prietenei mele care este de 20 de ani.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este indicat sa efectueze un test de sarcina si sa consulte medicul ginecolog.
Alte cauze ( in afara sarcinei) de intarziere a menstruatiei: stresul, infectiile din sfera genitala, tulburarile hormonale, metabolice, etc.