Frică de act sexual?

Sex si probleme sexuale

Postata de Maria Alexia cu 7 luni in urma.

Bună. Am 19 ani și am o relație cu partenerul meu de 2 ani. Sunt virgină și nu pot sa ajung in acel punct de a face sex. Îmi este frică de durere ce o voi simți. Ce mă sfătuiți?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

In primul rand, este important sa intelegi ca fiecare persoana este unica si are propriul ritm in ceea ce priveste experientele sexuale. Nu este nimic neobisnuit sau rusinos sa fii virgina la 19 ani.

Daca iti este frica de durere, este important sa comunici deschis cu partenerul tau despre aceste anxietati. Aveti nevoie de incredere reciproca si de o comunicare deschisa si sincera pentru a depasi aceasta frica. Partenerul tau ar trebui sa fie intelegator si sa te sprijine in acest proces.

In plus, te poti informa in prealabil despre actul sexual. Este important sa intelegi ca, in timpul primei experiente, unele persoane pot simti usoara durere sau disconfort, in timp ce altele nu simt nimic sau pot simti placere de la inceput. Acest lucru variaza de la persoana la persoana si nu exista un raspuns corect sau gresit.

Poti discuta cu un medic sau un ginecolog cu privire la aceste frici si ingrijorari. Acestia pot oferi informatii utile despre sex si pot raspunde la intrebarile tale legate de durere si alte aspecte ale sanatatii sexuale.

Este foarte important sa fii pregatita emotional si psihologic inainte sa faci sex si sa iei decizia in momentul potrivit pentru tine. Fiecare persoana are propriul timp si nu trebuie sa te simti presata de a face nimic din ce nu te simti pregatita sa faci.

Recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/totul-despre-contraceptie-ce-metoda-ti-se-potriveste_16293